هوش مالی چیست و چگونه ارتقا پیدا میکند؟

دوشنبه همین هفته جلسه رایگان آشنایی با دوره mba و dba از ساعت ۱۸ الی ۲۰
۱۳۹۸-۰۶-۳۱

هوش مالی چیست و چگونه ارتقا پیدا میکند؟

هوش مالی در یک تعریف ساده هوش کسب درآمد, کاهش هزینه ها و سرمایه گذاری می باشد.

کسی که بهره هوشی یا IQ بالایی دارد ضرورتا دارای هوش مالی بالایی نیست. چه بسیار افرادی که از دانشگاههای درجه یک دنیا فارغ التحصیل شده اند ولی از نظر مالی در وضعیت خوبی قرارندارند.
ما برای کسب درآمد چهار روش داریم. اولین روش کارمندی می باشد. که همان حقوق ثابت در قبال زمان و فعالیت بدنی می باشد. که در بهترین حالت منجر به امنیت شغلی می شود. که با توجه به تورم و رشد قیمت ها امنیت شغلی بیشتر به یک شوخی شبیه می باشد. و قطعا کارمندی ما را به سمت فقر سوق می دهد.

روش دوم خویش فرمایی یا کسب درآمد از طریق مهارت است. خویش فرما فرد کمال گرایی است که روی کیفیت خدمت یا کالای تولیدی خود مانور میدهد. مانند یک آشپز ماهر یا آرایشگر حرفه ای. این فرد هم با فعالیت فیزیکی خود کسب درآمد می کند. و اگر روزی استراحت کند قطعا درآمدش متوقف می شود.

در روش سوم افراد کسب و کار راه می اندازند. کسب و کار احتیاج به سیستم سازی و رهبری افراد دارد. صاحبان کسب و کار یا بیزینس با استفاده از نیروی کار و زمان دیگران کسب درآمد می کنند. این ها تا حدودی به آزادی مالی رسیده اند. زیرا توانسته اند سیستمی راه بیاندازند که مستقل از آنها درآمد زایی کند.

و روش چهارم سرمایه گذاری است. که احتیاج به ثروت و آموزش مالی دارد. سرمایه گذاری یعنی کسب درآمد از ثروت.

کسانی که هوش مالی بالایی دارند از روش سوم و چهارم برای کسب درآمد استفاده میکنند.

این افراد خرید ها را به صورت عمده یا دست جمعی انجام می دهند. که این منجر به کاهش قیمت خرید و کاهش هزینه ها می شود.

افراد دارای هوش مالی بالا با اطلاع از قوانین مالیاتی تا حد امکان از معافیت های مالیاتی استفاده میکنند. و با تمرکز و مطالعه پیرامون کاری که انجام میدهتد به قدرت پیش بینی می رسند که این سبب انتخاب های هوشمندانه می شود. و از اشتباهاتشان میکاهد.

افراد دارای هوش مالی بالا اگر وام بگیرند حتما با آن دارایی درآمد زا مانند آپارتمانی که اجاره بدهند یا سهام می خرند. و هرگز آن را خرج کالاهای مصرفی نمیکنند.

افراد دارای هوش مالی بالا ضرورتا از هوش هیجانی بالایی برخوردارند. تا بتوانند در شرایط بحرانی تصمیمات درستی اتخاذ کنند. این افراد با هوش اجتماعی بالا از قدرت مذاکرات و رهبری برخوردارند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *