اهداف دوره MBA و رشته های دوره MBA
اهداف و رشته های دوره MBA
۱۳۹۶-۰۵-۱۱
دوره های MBA چیست؟
دوره های mba چیست؟
۱۳۹۶-۰۵-۲۸

دوره DBA چیست؟

دوره dba چیست؟

دوره DBA چیست؟

DBA یا دکترای مدیریت حرفه ای کسب و کار مخفف عبارت Doctor of Business Administration است که مقطعی بالاتر از ارشد مدیریت کسب و کار یا MBA محسوب می‌شود. البته بعضی از DBA ها در ایران با عنوان Diploma of Business Administration ثبت شده‌اند و مهم است که قبل از اخذ مدرک، مجوز رسمی وزارت علوم و تحقیقات و فن آوری را مشاهده کنید و ببینید که DBA مخفف Doctor است یا Diploma.

ولی این دوره DBA با دکتری رشته های مهندسی و علوم پایه کاملا متفاوت است. هدف این دوره توسعه مهارتهای تحقیق و پژوهش در کنار اصول بکارگیری دانش مدیریتی برای حل عرضه های سازمانی می باشد.

 

تفاوت PHD و DBA چیست؟

 

هم PhD و هم DBA هر دو رشته های تحقیق محور هستند. به عبارتی بخش عمده‌ مقطع DBA مانند مقطع PhD صرف تحقیق می‌شود. اما تفاوت اصلی PhD و DBA در این است در PhD تحقیق ها بر موضوعات تئوریک و در DBA بر موضوعات کاربردی متمرکز است. به همین علت، برخی از مدارس برتر کسب و کار جهان برنامه DBA‌ نداشته باشند و دوره دکترای مدیریت را که علمی‌تر و تخصصی‌تر محسوب می‌شود اجرا کنند.

 

آیا DBA بالاترین سطح مدیریت برای مدیران سازمان محسوب می‌شود؟

هم DBA و هم PhD مدیریت، بالاترین سطح تحصیلات برای مطالعات و تحقیقات آکادمیک مدیریت محسوب می‌شود. معمولاً مدیران سازمانها به دلیل اینکه وقت و فرصت برای مطالعه و پژوهش چند ساله ندارند و ضمناً انگیزه آنها از یادگیری مدیریت، استفاده از دانش مدیریت در کسب و کار است، درس های کاربردی و اجرایی مدیریت، برای آنها در دوره DBA گنجانده می‌شود.

 

نقش DBA در توسعه کسب و کار چیست؟

 

برخی مراکز آموزشی درس‌های مدیریت خود را به دو بخش تقسیم می‌کنند و بخشی را تحت عنوان MBA و بخشی را تحت عنوان DBA ارائه می‌دهند. در این صورت می‌توان گفت که DBA در توسعه کسب و کار نقش دارد.

2 دیدگاه ها

  1. morteza.shokri گفت:

    باسلام،کل شهریه دوره DBA دانشگاه علامه چقدراست؟__طول مدت دوره آیا ۵ سال است؟__آیا میشه شهریه را بصورت اقساط پرداخت نماییم؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *